Lekcja biblioteczna-2021r.
Lekcja biblioteczna-2021r.
12 października 2021r. Bibliotekę Gminną w Podegrodziu odwiedzili uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Kamienicy. Goście na początku zapoznali się z działalnością biblioteki, dowiedzieli się w jaki sposób można zapisać się do biblioteki i jak korzystać z jej zasobów. Po zwiedzeniu biblioteki młodzież miała okazję bliżej zapoznać się z katalogiem online biblioteki. Spotkanie zakończyło się przygodą z przysłowiami.
„Sieć na kulturę” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu-2021 rok
„Sieć na kulturę” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu-2021 rok
Fundacja Wspierania Zrównoważonego Rozwoju przekazała Bibliotece Gminnej w Podegrodziu sprzęt komputerowy w postaci 3 laptopów HP oraz 3 tabletów Lenovo. Sprzęt ten został zakupiony w ramach projektu „Sieć na kulturę w podregionie nowosądeckim ” nr POPC.03.02.00 - 00 - 0456/19, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, działanie 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”.
Projekt miał na celu podniesienie kompetencji i kwalifikacji cyfrowych pracowników gminnych samorządowych instytucji kultury, wyposażenie placówek w sprzęt niezbędny do organizacji zajęć i warsztatów mających rozwijać umiejętności cyfrowe dzieci i młodzieży.
Spotkanie autorskie z Joanną Krzyżanek
Spotkanie autorskie z Joanną Krzyżanek
1 października 2021 r. w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu uczniowie klas I – V ze Szkoły Podstawowej w Stadłach wzięli udział w spotkaniu autorskim z Joanną Krzyżanek. Pani Joanna jest autorką popularnych książek dla dzieci, serii o Kurze Adeli, Lamelii Szczęśliwej, Cecylce Knedelek, Rodzinie Wafelków i wielu innych.W czasie spotkania autorka opowiadała o początkach swojej podróży pisarskiej, o pierwszej książce napisanej w wieku 7 lat i o babci Cecylii, która tą książkę przechowała do jej osiemnastych urodzin. Pani Joanna ciekawie opowiadała o wielu bohaterach swoich książek, proponowała zabawy ruchowe, w których dzieci z chęcią uczestniczyły. Przedstawiła gąskę Walerkę oraz Cecylkę Knedelek jako główne bohaterki książki "Pierwsza pomoc nie tylko dla przedszkolaków". Do zobrazowania opowieści zaprosiła dzieci, z którymi nawiązała wspaniały kontakt. Była to okazja do uświadomienia uczniom potrzeby znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Na zakończenie uczniowie podziękowali Pani Joannie za niezapomniane spotkanie. Nie mogło zabraknąć również pamiątkowego zdjęcia.
Wernisaż i wystawa ikon
Wernisaż i wystawa ikon
Ikona-obraz sakralny powstały w kręgu kultury bizantyjskiej, wyobrażający postacie świętych, sceny z ich życia, sceny biblijne, liturgiczno- symboliczne charakterystyczne dla chrześcijańskich Kościołów wschodnich, w tym prawosławnego i grekokatolickiego.
W dniach od 05.06.2021-20.06.2021 odbyła się wystawa prac uczestniczek warsztatów ikonopisarskich Pani Wandy Michalik i Pani Kingi Chebdy, którą można było podziwiać w Kościele Parafialnym w Żeleźnikowej Wielkiej. Dnia 14 czerwca w trakcie trwania wystawy miało miejsce podsumowanie całorocznych warsztatów ikonopisarskich, które odbywają się w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu pod fachowym okiem Pani Barbary Ruchały.
Podczas spotkania ks. Proboszcz Parafii Wiesław Skrabacz w piękny i ciekawy sposób zapoznał uczestników warsztatów z historią Kościoła
KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI – PRYMAS I MĄŻ STANU
KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI – PRYMAS I MĄŻ STANU
Trwa Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który obfituje w wydarzenia upamiętniające Prymasa Polski jako niezłomnego przywódcę Kościoła i Narodu Polskiego. Biblioteka Gminna w Podegrodziu serdecznie zaprasza na wystawę poświęconą Prymasowi Tysiąclecia.
„Spacerkiem po Polsce..” – wręczenie nagród laureatom konkursu
„Spacerkiem po Polsce..” – wręczenie nagród laureatom konkursu
18 czerwca 2021 roku w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego „Spacerkiem po Polsce..”. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe z rąk Pana Stanisława Banacha - Wójta Gminy Podegrodzie oraz Pani Teofili Sarny z Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu. Zaproszeni Goście złożyli serdeczne gratulacje oraz wyrazy uznania laureatom, jak również Wszystkim uczestnikom konkursu. Serdeczne podziękowania składamy również na ręce rodziców, opiekunów uczniów za zaangażowanie oraz współpracę.
Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez naszą bibliotekę.
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „ Spacerkiem po Polsce…”
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „ Spacerkiem po Polsce…”
Biblioteka Gminna w Podegrodziu w miesiącach marzec – kwiecień 2021 roku zorganizowała konkurs plastyczny skierowany do uczniów klas I- III szkół podstawowych.Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej ciekawe, piękne, charakterystyczne lubzabytkowe miejsca Polski. Na konkurs wpłynęło 60 prac wykonanych dowolną techniką płaską. Powołana Komisja Konkursowa w składzie: Barbara Ruchała, Kinga Chebda, Teofila Sarna postanowiła przyznać następujące nagrody oraz wyróżnienia :
Nagrody:
I miejsce: Jakub Pawlik
II miejsce: Jan Pietrzyk
III miejsce: Karolina Dyrek
Wyróżnienia:
Karolina Jodłowska, Karina Borysevich, Maciej Potoniec, Michał Zaryczny, Patrycja Niemiec
Nagrody specjalne Komisji:
Alicja Jodłowska, Michał Bodziony, Krystian Wojnarowski
Gratulujemy laureatom konkursu oraz wszystkim uczestnikom, którzy wykazali się wyjątkowymi umiejętnościami artystycznymi, jak również wrażliwością na piękno naszej Ojczyzny, znajomością zabytków, miejsc charakterystycznych jak i tych mniej znanych, lecz równie niezwykłych.
O sposobie przekazania dyplomów i nagród poinformujemy telefonicznie uczestników konkursu.
„Sieć na kulturę w podregionie nowosądeckim” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu
„Sieć na kulturę w podregionie nowosądeckim” w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu
Biblioteka Gminna w Podegrodziu bierze udział w Projekcie „Sieć na kulturę w podregionie nowosądeckim”. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, działanie 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”.
Głównym celem projektów Sieć na kulturę jest: - podniesienie kompetencji i kwalifikacji cyfrowych pracowników gminnych samorządowych instytucji kultury (GSIK) poprzez organizację szkoleń oraz dostęp do materiałów edukacyjnych ,
- rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat poprzez prowadzenie atrakcyjnych i perspektywicznych zajęć,
- wyposażenie placówek GSIK w sprzęt niezbędny do organizacji zajęć i warsztatów.
Biblioteka Gminna w Podegrodziu realizuje projekt w ramach ścieżki szkoleniowej „Bezpieczne zachowania w sieci”.