Przejdź do treści
4
Przejdź do stopki

Akcja „ Podaruj wiersz”-2023r.

Treść

Akcja „ Podaruj wiersz”

Biblioteka Gminna w Podegrodziu przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji społecznej, polegającej na geście ofiarowania słów poezji, która może stać się duchowym wsparciem dla osoby obdarowywanej, nieść pociechę, nadzieję oraz być wsparciem w budowaniu międzyludzkich relacji.

Wspólnie z organizatorami – Fundacją im. Zbigniewa Herberta i Biblioteką Narodową w Warszawie – zachęcamy do odręcznego przepisania wybranego przez siebie wiersza i ofiarowania go komuś, dla kogo to może być ważne.

Papeterie, na których można przepisać wybrany przez siebie wiersz dostępne będą do 30 grudnia 2023r. w naszej bibliotece oraz na filiach w Brzeznej, Gostwicy, Olszanie. Wiersz można przepisać w bibliotece bądź zabrać kartę papeterii do domu. Zachęcamy również do wypożyczania tomików poezji, które zainspirują do podzielenia się z kimś poetyckim przesłaniem.

Udział w ogólnopolskiej akcji ogranicza się do czterech prostych kroków:
– sięgnięcia po tomik poezji / zbiór wierszy (w domu lub w bibliotece),
– wyboru odpowiedniego wiersza,
– odręcznego przepisania wybranego wiersza na specjalnej karcie papeterii,
– podarowania go komuś.

Ta prosta sekwencja wdraża uczestników akcji w pogłębioną, angażującą lekturę. Sprawia, że czytanie zostaje przedłużone w akcie przepisania wiersza i – następnie – ofiarowania go komuś konkretnemu, a to z kolei akcentuje wartość (dar) zarówno poezji, jak i takiej lektury, która nie kończy się wraz z ostatnią kropką, ale przekłada się na działanie w sferze najbardziej fundamentalnych relacji międzyludzkich (podarowanie innym – potrzebującym, opuszczonym – swojego czasu, swojej wrażliwości i realnej obecności, której formą jest odręczne przepisanie wiersza, ofiarowanie go i – jeśli trzeba – odczytanie).

Obdarowujący mogą podzielić się zdjęciami lub nagraniami reakcji osób obdarowywanych wierszem, wysyłając je na adres: podarujwiersz@fundacjaherberta.com.

Szczegóły akcji na stronie:
https://fundacjaherberta.com/fundacja-herberta/podaruj-wiersz/.

 

Zdjęcia

10685